Strešné okná a výlezy FAKRO - GUIN - svet striech, okien, dverí a zateplení

Hľadaj
TOPlist
Go to content

Main menu

Strešné okná a výlezy FAKRO

Strecha
 

Vysoká kvalita výroby, ľahkosť a bezpečnosť používania ako aj inovatívne riešenia umožňujú výber vhodného strešného okna FAKRO pre všetkých užívateľov. Strešné okná FAKRO sa vyrábajú z najkvalitnejších surovín pomocou najnovšej technológie, čo garantuje trvácnosť, bezpečnosť, funkčnosť a veľmi dobré termoizolačné vlastnosti.Kyvné strešné okná

 • Kyvné strešné okná FT sú najpopulárnejšou skupinou strešných okien. Záves umiestnený v polovici výšky okna umožňuje otočenie krídla ako aj jeho pozastavenia pri otvorení. Krídlo možno taktiež otáčať v 180° osi a zablokovať ho v opačnej pozícii, čo umožňuje ľahké umytie vonkajšieho skla. Kyvné okno obsluhujeme pomocou kľučky umiestnenej v dolnej časti krídla. Polohovacia konštrukcia kľučky umožňuje veľmi účinnú ventiláciu medzerou medzi oknom a rámom (mikroventilácia).


 • Vzhľadom na umiestnenie vetracej mriežky v hornej časti rámu, okná FAKRO dosahujú ± 6% viacej presvetlenia, v porovnaní s ostatnými výrobcami. V štandardnej ponuke sa nachádzajú typy strešných okien: standard FTS U2, profi strešné okná drevené s transparentným náterom FTP, profi strešné okná s natierané polyuretánom FTU a ich elektrické verzie.

Okná FTP

 • Drevo je natierané dvakrát, obsahuje trojitý systém utesnenia a automatickú vetraciu mriežku V4 0P.


 • Nová automatická mriežka V40P zabezpečuje optimálne množstvo vzduchu v miestnosti pri tesne zatvorenom okne. Jednoduchým spôsobom je doňho možné dodatočne namontovať senzor dažďa.


 
Okná FTU

 • Okno FTU-V U3 je kyvné okno natierané polyuretánovým lakom bielej farby. Špeciálne pripravené drevo a trojitá vrstva laku tvorí trvalý a ideálne hladký povrch profilu okna, takže okno má jednoliaty biely povrch.


 • Okno FTU-V U3 je kyvné strešné okno so zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti. Strešné okná sú často umiestnené v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou vzduchu (kúpeľňa, kuchyňa a pod.).

Okná PTP

 • Strešné okno PTP U3 je úplne nové okno hliníkovo- plastovej konštrukcie, jediné svojho druhu. Je určené na používanie v obytných podkrovných miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou prostredia, napr. v kúpeľniach alebo kuchyniach. Strešné okná PTP U3 je možné používať tiež v miestnostiach, v ktorých na želanie zákazníka majú byť okná v bielom prevedení a ktoré sú nenáročné na údržbu.


 • Strešné okno PTP-V U3 je vybavené ventilačnou mriežkou V35, ktorá umožňuje prísun sviežeho vzduchu do miestnosti pri tesne zatvorenom okne. Mriežka umožňuje aj plynulú, ručnú reguláciu veľkosti kanálika prísunu vzduchu.


 
Okná FTT Thermo

 • Strešné okno FTT Thermo je novým výrobkom špeciálnej konštrukcie, ktorá výrazne prispieva k vysokej úspore tepelnej energie a predurčuje ho k použitiu v moderných nízkoenergetických domácnostiach a pasívnych domoch. Rám krídla je oproti bežným modelom strešných okien FAKRO takmer o 30% silnejší a zvyšuje tepelné vlastnosti celého okna.


 • Tesnosť zaručuje systém štyroch tesnení. Pre zabezpečenie požiadaviek na úsporu tepelnej energie, stáva sa štandardom použitie špeciálnych montážnych doplnkov – paropriepustného goliera XDP a parotesného goliera XDS.


 
Okno so zvýšenou osou otáčania

 • Okno FYP-V je kyvné okno s osou otáčania nad polovicou výšky okna, vďaka čomu aj vysoká osoba môže podísť k okraju okna. Spodná časť krídla plní funkciu výklopného okna a horná vytvára dodatočné presvetlenie.


Jediné strešné okno na trhu, ktoré po montáži v streche so sklonom 39°- 43° spĺňa požiadavky normy DIN 5034-1*, v súlade s ktorými sa má spodný okraj okna nachádzať vo výške do 95 cm a horný okraj okna v najmenšej výške 220 cm od podlahy.

Krídlo je pri otočení v uhle od 0° do 45° pridržiavané inovatívnym podporným mechanizmom, ktorý umožňuje ponechanie otvoreného krídla v ľubovoľnej polohe v tomto rozmedzí.

Je vybavené automatickou mriežkou V40P, ktorá zabezpečuje optimálne množstvo vzduchu v miestnosti.

Obsluha okna je pomocou kľučky umiestnenej v dolnej časti krídla. Kľučka umožňuje dvojstupňové polohovanie mikroventilácie.

Pri umývaní je krídlo blokované v uhle 160°.


 
Výklopno – kyvné strešné okná

 


Kývno – výklopné okná FPP PreSelect

 • Strešné okno FAKRO preSelect je kyvno-výklopné okno novej generácie, ktoré ponúka dve od seba oddelené funkcie otvárania krídla. Výklopná funkci zabezpečuje plynulé otváranie krídla od 0 do 35 stupňov, čo umožňuje voľný prístup k otvorenému oknu a umožňuje neobmedzený výhľad von. Kyvná funkcia je zase určená pre umývanie skla z vonkajšej strany, upínanie markízy a montáž krídla. Inovatívny a patentom chránený systém kovania garantuje plnú stabilitu krídla v oboch funkciách. Zmenu spôsobu otvárania zabezpečuje prepínač preSelect, umiestnený v polovici výšky rámu okna, dostupný po otvorení okna.


V hornej časti rámu je umiestnená ventilačná mriežka V40P, ktorá zaručuje stály prísun čerstvého vzduchu aj pri zatvorenom okne.

Charakteristika

 • vyrobené z borovicového dreva, tlakovo impregnovaného, trojnásobne lakovaného akrylátovým lakom

 • okno sa obsluhuje pomocou kľučky, umiestnenej v dolnej časti krídla. Zmenu spôsobu otvárania umožňuje prepínač preSelect umiestnený v strednej časti rámu,

 • vyberanie a vkladanie krídla ako aj montáž celého okna preSelect je totožné ako pri oknách kyvných FT

 • montované v streche so sklonom od 15° do 55° spolu s tesniacim lemovaním

 • široká škála vnútorných doplnkov ako aj vonkajších markíz je kompatibilná s ostatnými typmi strešných okien

 
Kývno – výklopné okná PPP-V U3 PreSelect

 • Kyvno-výklopné okno PPP-V U3 preSelect je vyrobené z hliníka a plastu. Konštrukcia okna umožňuje otvárať krídlo kyvne alebo výklopne. Výklopná funkcia ponúka pootvorenie okenného krídla v ľubovoľnej polohe v rozsahu od 0° do 35°. Umožňuje tak slobodne podísť k otvorenému oknu a zabezpečuje neobmedzený výhľad z okna. Kyvná funkcia ponúka otočenie krídla o 180°. Patentovaný novátorský systém kovania zaručuje stabilitu krídla rovnako vo funkcii kyvnej aj výklopnej. Zmenu spôsobu otvárania umožňuje výhodný a funkčný prepínač preSelect umiestnený v polovici výšky rámu. Ventilačná mriežka V35 namontovaná v okne PPP-V U3 zabezpečuje prísun sviežeho vzduchu do miestnosti aj pri zatvorenom okne.


 • Kyvno-výklopné okno PPP-V U3 preSelect je určené najmä do miestností so zvýšenou vlhkosťou (kuchyne, kúpeľne). Vyrobené je z viackomorového profilu PVC, v bielej farbe, ktoré je zvnútra spevnené pozinkovaným železným profilom.

 
Panoramatické strešné okná FEP L3

P
anoramatické okno je druh strešného okna s kyvno-výklopnou funkciou.

Umožnuje dva spôsoby otvárania:
- výklopný umožňuje otvorenie na 40° a po odblokovaní poistky o 68°,
- kyvný umožňujúci otvorenie krídla až do 180°, slúžiaci napr. na umývanie okna.

Veľký uhol otvorenia krídla umožňuje pohodlný dostup ako aj výhľad cez otvorené okno. Veľké rozmery okna ako aj možnosť otvorenia krídla do 68° umožňuje prístup na strechu v prípade údržby strechy alebo vytvorenia eventuálnej únikovej cesty pri požiaroch.

Charakteristika

 • vyrobené z borovicového dreva, tlakovo impregnovaného, dvojnásobne malovaného akrylátovým lakom,

 • kľučky umiestnené v dolnej časti krídla umožňujú manipuláciu, horné úchyty umožňujú zmenu spôsobu otvárania okna

 • montované v strechách so sklonom od 15° do 55° spolu s tesniacim lemovaním

 • obohatené širokou škálou vnútorných doplnkov kompatibilných s ostatnými druhmi okien. Medzi vonkajšie príslušenstvo patrí vonkajšia markíza a roleta ktorá ma odlišnú konštrukciu.


 
Montážne doplnky

 


Zatepľujúci pás XWW

Zatepľujúci pás je používaný na vyplnenie medzery okolo okna medzi rámom a strešným plášťom.Pás je vyrobený zo špeciálne impregnovanej ovčej vlny s priemerom 50 mm a dĺžkou 5 m.

Je to výrobok prírodný a ekologický, bez zápachu, šetrný pre pokožku a nedráždi oči. Počas montáže je možné pás skracovať a formovať.

Vďaka svojej pružnosti riadne vypĺňa priestor medzi oknom a konštrukčnými prvkami strechy a dokonale izoluje namontované okno.Vnútorné špalety XLW

Poskytuje nám možnosť dokonalej termoizolácie okolo okna. Spojenie špalety pomocou špeciálne vytvarovaných líšt je tesné a elegantné.

Špaleta je vyrobená z vode odolných bielych laminovyných líšt XLW, vďaka čomu je trvalá a ľahko sa čistí. Špalety sú dostupné v dvoch verziách: o šírke 30 a 40 cm. Rozmery sa týkajú vertikálnych bočných líšt špalety. Konečné rozmery závisia od uhlu osadenia okna ako aj strechy. Špaleta môže byť využitá v oknách s uhlom osadenia od 20° do 75°. V prípade uhlov od 20° do 45° prikladáme šablónu so 45° uhlom dole a v prípade osadenia od 45° do 75° ju prikladáme smerom horeIzolačná zostava XDP

Vyrába sa z vysokodifúznej strešnej fólie navyššej kvality - EUROTOP. Boky goliera sú prispôsobené tak, aby umožňovali jeho umiestnenie priamo na laty bez ohľadu na ich vzájomnú vzdialenosť a hrúbku. Správny spôsob uloženia aj v rohoch strešného okna dáva výborné predpoklady na plnú vodonepriepustnosť goliera.

Tepelnoizolačný materiál z ovčej vlny má optimálnu hustotu a veľkú pružnosť, zaisťuje optimálne zateplenie a tesnosť okolo okna. Pre každé okno je potrebné objednať zodpovedajúci rozmer zostavy XDP.Parozábranný golier XDS

Paronepriepustný golier XDS slúži na tesné spojenie strešného okna s paronepriepustnou fóliou.

Okraje goliera sú uchytené do vyfrézovanej drážky rámu strešného okna, ktorá slúži aj na montáž špalety okolo okna.


Paronepriepustný golier je vyrobený z polyetylénovej fólie. Pre každé strešné okno je potrebné objednať zodpovedajúci rozmer goliera XDS.

Zatepľujúci pás XWT

Slúži na vyplnenie medzery medzi rámom a nosnou konštrukciou strechy. Umožňuje rýchle a odborné zateplenie rámu okna i zníženie prestupu tepla cez prípadné tepelné mosty.

Samotná montáž spočíva v natiahnutí zatepľovacieho pásu na rám okna.

Špeciálne vypracovaný profil pásu zabezpečuje, aby nedošlo k nesprávnemu osadeniu pásu.

Pre každý rozmer okna prináleží zatepľujúci pás toho istého rozmeru.Tesniace lemovania

Nevyhnutnou súčasťou strešného okna pre jeho správne namontovanie do strešného plášťa je tesniace lemovanie. Správne a presné založenie tesniaceho lemovania zaručí trvalé a tesné prepojenie okna so strešnou krytinou. Založením lemovania zvedieme dažďovú vodu a sneh okolo okna a zároveň zabezpečíme pred vplyvom vetra. S ohľadom na rôznorodosť strešných krytín v ponuke FAKRO sa nachádza veľa typov tesniacich lemovaní.

Tesniace lemovania pre ploché strešné krytiny ESV, ESJ: Lemovanie ES umožňuje tesné prepojenie strešného okna s plochými strešnými krytinami, ako bitumenové pása, asfaltové šindle, šablóny do hrúbky 10mm.


Tesniace lemovania pre vlnité strešné krytiny EZN-P, EZV-P, EZJ-P: Lemovanie EZ zabezpečuje tesné prepojenie okna s profilovanou strešnou krytinou ako sú: škridla, profilovaný plech.


Tesniace lemovania pre vysokoprofilované strešné krytiny EHN-P: Lemovanie EH slúži na tesné prepojenie strešného okna s vysokoprofilovanými krytinami ako sú: vysokoprofilové škridle a plechy.
Tesniace lemovanie s doplnkovou termoizoláciou EHT: lemovanie EHT je určené na zateplenie okna v prípade montáže na hĺbku osadenia N (+3 cm), v podmienkach studenej klímy. Lemovanie umožňuje kvalitné zateplenie okna, pretože rozšírené časti lemovaní uzatvárajú zatepľovací materiál medzi oknom a lemovaním. Lemovanie EHT umožňuje tesné prepojenie okna zo všetkými typmi strešných krytín do výšky profilu 90 mm.


Štandardne je pripravené lemovanie pre montáž sólo okna. Takisto je možné použiť lemovanie pri montáži do skupín horizontálnych. Štandardná vzdialenosť medzi oknami je 15 cm. Montáž do krytiny v sklone od 15°do 90°.
Vonkajšie a vnútorné doplnkyK oknám Fakro ponúkame vnútorné a vonkajšie doplnky. Umožňujú tiež reguláciu množstva prenikajúceho svetla až po celkové zatemnenie miestností.

Medzi najvyužívanejšie vnútorné doplnky patria žalúzie, rolety a moskytiéry. Vnútorné doplnky (okrem moskytiéry ) sa vyrábajú v rozmeroch presne určených na konkrétny rozmer strešného okna. Pri objednávaní doplnkov je potrebné vedieť rozmer okna, ktorý je uvedený na výrobnom štítku umiestnenom v hornej časti krídla strešného okna.

Medzi najvyužívanejšie vonkajšie doplnky patria markízy a vonkajšie rolety. Doplnky strešných okien nám dávajú možnosť regulácie intenzity a množstva dopadajúceho svetla.

Najlepšiu ochranu pred možným prehrievaním umožňujú vonkajšie doplnky (markíza a roleta), ktoré skutočne chránia podkrovie pred prehrievaním počas slnečných a horúcich dní.

Doplnky k strešným oknám FAKRO plnia dôležitú úlohu pri ochrane súkromia. Naše doplnky umožňujú stálu ochranu pred UV žiarením. Vďaka ním môžeme získať celkové zatmenie v slnečný deň, vo chvíľach, keď potrebujeme odpočinok. 
Back to content | Back to main menu